Як передає телеканал Euronews, днями соціальні мережі облетів заголовок новин, який стверджує, що уряд Ірландії виділив понад 100 млн євро на свійських тварин біженців з України. Проте, як стало відомо згодом, новина виявилася фейком.
– На зображенні фейкового заголовка ірландської телекомпанії RTÉ стверджується, що Дублін додатково виділив понад 100 млн. євро на догляд за домашніми тваринами українських біженців. Це повідомлення облетіло соцмережі, ніби це новина, що заслуговує на довіру. Але це не так, – йдеться у сюжеті програми “Куб”, яка викриває хибний заголовок новин.
У підробленому скріншоті, що розповсюджується на платформі X, використовується логотип та кольорова гамма справжнього сайту RTÉ News. Як стверджується, стаття вийшла у квітні 2024 року. У заголовку йдеться, що ірландський уряд погодив виділення ще 150 млн. євро на утримання “українських” свійських тварин.
Однак немає жодних доказів того, що це насправді сталося. Пошук в Інтернеті не дав жодних результатів, окрім посилань на кілька викриттів цієї історії.
Програма “Куб” зв’язалася з редакцією RTÉ News, яка підтвердила, що це фейк і що ні заголовка, ні зображення ніколи не було на офіційному сайті.
– Я можу підтвердити, що це, звичайно ж, фейк. У Національний водний центр (звідки, ймовірно, взято фотографію) не пускають свійських тварин. У заголовку стоїть крапка наприкінці, зображення не наше. Ця історія, безумовно, не відповідає дійсності, – йдеться у коментарі.
Згідно з офіційними даними ООН, Ірландія прийняла 106 355 українських біженців з того часу, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення у лютому 2022 року.
На початку війни Ірландія справді виділила кошти на догляд за вихованцями, які опинилися в країні разом зі своїми українськими власниками, але з того часу ця практика припинилася.
Міністерство сільського господарства, продовольства та мореплавства Ірландії повідомило нам, що з 2022 року витратило 815 550,64 євро на вихованців українських біженців.
– На даний момент ми не несемо жодних витрат, пов’язаних із свійськими тваринами з України, – додали у відомстві.
Ці кошти було витрачено на заходи щодо контролю санітарного ризику, пов’язаного з перевезенням тварин з України до Ірландії, а також на допомогу українським біженцям у забезпеченні відповідності їхніх вихованців ветеринарним вимогам країни, що приймає. Це включало ветеринарні витрати, ідентифікацію тварин, транспортування, розміщення, перекладацькі послуги.
– Ці екстрені заходи більше не діють. Усі домашні тварини, які ввозяться до Ірландії, повинні відповідати санітарним вимогам, – підкреслили у Мінсільгоспі Ірландії.
Водночас у країні виникла певна реакція. За повідомленнями місцевих ЗМІ, заступник прем’єр-міністра Міхол Мартін заявив, що держава не дарма дала гроші на транспортування та розміщення свійських тварин з України, назвавши ці заходи політикою “співчуття”. За його словами, це була “гідна відповідь”, яка відображає “все найкраще” в ірландському народі.
Тим не менш, немає жодних доказів того, що уряд затвердив гігантський транш розміром 150 млн. євро на догляд за вихованцями.
Департамент у справах дітей, рівності, інвалідності, інтеграції та молоді, який займається пошуком житла для українців, заявив, що не знає, звідки взялося це повідомлення.
Чиновники заявили, що у листопаді 2022 року перестали оплачувати pet-friendly житло (воно спеціально призначене для проживання з вихованцями), і з тих пір поступово припиняють оплачувати ці витрати для тих, хто вже перебуває в Ірландії.
У департаменті додали, що у 2022 році було витрачено близько 500 млн. євро на оренду житла для українців, які рятуються від війни. Ця сума збільшилася до 1,5 млрд. євро у 2023 році.