Ірландський прем’єр-міністр Саймон Харріс заявив, що цей крок, узгоджений з Іспанією та Норвегією, є “історичним та важливим днем для Ірландії та Палестини”. За його словами, він покликаний допомогти просуванню ізраїльсько-палестинського конфлікту до врегулювання на основі рішення про дві держави.
Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес сказав, що його країна визнає Палестину як державу 28 травня. Лідер іспанських соціалістів зробив очікувану заяву у парламенті країни у середу.
Цього ж дня прем’єр-міністр Норвегії заявив, що його країна офіційно визнає Палестину як державу.
В останні тижні кілька країн Європейського союзу заявили, що планують визнати Палестину, стверджуючи, що рішення про дві держави є необхідним для міцного миру в регіоні.
Норвегія, яка не є членом ЄС, але дзеркально відображає його дії, є затятим прихильником рішення про дві держави між Ізраїлем та Палестиною.
Наприкінці квітня верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що до кінця травня Палестину визнають кілька країн Євросоюзу.
Серед європейських держав незалежність Палестини визнають Болгарія, Угорщина, Кіпр, Мальта, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія, Швеція. Загалом як незалежну державу Палестину визнають 143 зі 193 країн ООН, зокрема Росія.
Президент Палестини Махмуд Аббас привітав визнання палестинської держави Іспанією, Ірландією та Норвегією і закликав інші країни наслідувати їхній приклад. У заяві, опублікованій офіційним інформаційним агентством WAFA, він сказав, що це рішення закріпить “право палестинського народу на самовизначення” та підтримає зусилля щодо досягнення рішення про створення двох держав.
Ще до скоординованого оголошення Осло, Дубліна та Мадрида міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац наказав послам єврейської держави в Ірландії та Норвегії негайно повернутися додому.
– Ірландія та Норвегія мають намір сьогодні послати палестинцям і всьому світу сигнал: тероризм добивається свого, – сказав Кац.
Він зазначив, що визнання може завадити зусиллям щодо повернення ізраїльських заручників, які утримуються в Газі, і зробить менш ймовірним припинення вогню, “нагородивши джихадистів з ХАМАС та Ірану”. Чиновник також погрожував відкликати посла Ізраїлю в Іспанії, якщо ця країна займе аналогічну позицію.