Британія може скасувати закон, що захищає колишніх англійський спецагентів, які вбивали ірландців під час збройного протистояння (ВІДЕО)

Батьки загиблих та політики Північної Ірландії сподіваються, що новий лейбористський уряд Великобританії скасує спірний закон, який надає імунітет за дії під час збройного протистояння, що тривало десятиліттями, повідомляє myEIR.

Горить будівля в Лондондеррі, Північна Ірландія, після кривавої неділі, однієї з найгучніших подій Смути у лютому 1972 року

Як передає телеканал Euronews, новий лейбористський уряд Великобританії породив надію на те, що суперечливий Закон про спадщину та примирення у Північній Ірландії буде скасовано. Закон, що набрав чинності у вересні 2023 року покликаний закрити всі майбутні розслідування нерозкритих вбивств, скоєних ірландськими республіканцями, британськими лоялістами та співробітниками британських спецслужб під час Смути у Північній Ірландії у період з 1969 до 1998 року.

У ході конфлікту загинуло понад 3,5 тис. осіб, але багатьом сім’ям загиблих по обидва боки релігійного розколу з багатьох причин було відмовлено у правосудді та справедливості.

До них відносяться звинувачення у змові між лоялістами і британцями та нездатності належним чином переслідувати членів Ірландської республіканської армії та Ірландської національно-визвольної армії.

Сина Пета Моллоя Джона було вбито в Північному Белфасті членами протестантських Ольстерських добровольчих сил у 1996 році. Батько-католик розповів Euronews, що отримати відповіді на питання щодо смерті сина від британського уряду виявилося неможливо.

– На жаль, у HET (Historical Enquiries Team) нам сказали, що вбивці Джона були причетні до банди UVF Маунт-Вернон, яка, як ми з’ясували, зрештою сама давала інформацію поліції, інакше кажучи, була з нею в змові. Ці хлопці отримали імунітет (від судового переслідування), тому що вони передавали інформацію про злочинність поліції та спеціальний відділ, – сказав він.

У травматологічному центрі Wave у Північному Белфасті Моллой додав, що ухвалення закону про спадщину минулої осені було схоже на другий удар британської держави.

– Це був великий удар для нас тут, у Wave. Ми не очікували, що вони вживуть таких заходів. Я завжди вірив у справедливість. Батьки говорили мені, що якщо ти потрапив у біду, звертайся до поліції. Я ніколи не отримував відповідей від поліції. Наскільки я розумію, цей Закон про спадщину було запроваджено для того, щоб не притягувати до відповідальності винних у британській армії, – зазначив Пет Моллой.

Якщо що й об’єднувало конкуруючі та протиборчі політичні партії в запекло розділеній Північній Ірландії в останні роки, то це Закон про спадщину. Багато хто вважає, що він був створений для того, щоб провести межу на піску в розслідуваннях, які важко завершити через труднощі з накопиченням доказів і того факту, що багато людей, причетних до неоднозначних вбивств, уже мертві.

За словами Метью О’Тула, члена Соціал-демократичної лейбористської партії та депутата Законодавчих зборів у Стормонті, його колеги зроблять усе можливе, щоб британці дотрималися свого слова та скасували це законодавство.

– Ми ловитимемо їх на слові. Дуже важливо, щоб вони скасували, замінили і, відверто кажучи, покінчили з цим огидним законом про спадщину. Це одна з найгірших речей, які зробив попередній уряд торі. Він був розроблений для захисту британських солдатів від відповідальності, навіть солдатів, які вбивали людей на вулицях, а також для надання імунітету напіввійськовим формуванням, республіканським та лоялістським, які позбавляли життя людей і повністю зневажалися політичними партіями, і ми вимагатимемо від нового британського уряду, щоб воно позбулося його, – сказав він.

17 липня ірландський Тішек (Прем’єр-міністр) Саймон Харріс зустрінеться з новим прем’єр-міністром Великобританії сером Кейром Стармером. Очікується, що лідери обговорять Акт про спадщину.

Державний міністр ірландського уряду Томас Бірн сказав Euronews, що в Дубліні відчувають полегшення від того, що лейбористський уряд Стармера обіцяє виконати те, що обіцяв в опозиції.

– Ми дуже раді, що Лейбористська партія підтвердила своє зобов’язання скасувати та замінити Закон про спадщину. Наш прем’єр уже провів переговори з британським прем’єр-міністром. А його заступник говорив з міністром закордонних справ та міністром у справах Північної Ірландії (Хіларі Бенном), багато політиків в Ірландії зустрічалися або знайомі з багатьма членами нового британського кабінету. У нас склалися чудові стосунки, і я думаю, що це може стати основою для тісної співпраці двох урядів на користь миру та процвітання на півночі Ірландії, – сказав Бірн.

ЧИТАЙТЕ: Північноірландські прихильники єдності з Лондоном можуть втратити більшість у парламенті (ВІДЕО)

Ще до загальних виборів у Великій Британії ірландський уряд розпочав міждержавний судовий процес проти британців у зв’язку з прийняттям спірного закону.

Тепер, коли не визначено дату передбачуваного скасування закону, м’яч знаходиться на боці Вестмінстера, щоб вирішити, коли саме цей закон зникне. Тоді й лише тоді ірландський уряд офіційно відкличе свій судовий позов проти британців.

Джерело: moEIREANN

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Translate to ENG or IRL
Прокрутка до верху