Як передає телеканал Euronews, новий лейбористський уряд Великобританії породив надію на те, що суперечливий Закон про спадщину та примирення у Північній Ірландії буде скасовано. Закон, що набрав чинності у вересні 2023 року покликаний закрити всі майбутні розслідування нерозкритих вбивств, скоєних ірландськими республіканцями, британськими лоялістами та співробітниками британських спецслужб під час Смути у Північній Ірландії у період з 1969 до 1998 року.
У ході конфлікту загинуло понад 3,5 тис. осіб, але багатьом сім’ям загиблих по обидва боки релігійного розколу з багатьох причин було відмовлено у правосудді та справедливості.
До них відносяться звинувачення у змові між лоялістами і британцями та нездатності належним чином переслідувати членів Ірландської республіканської армії та Ірландської національно-визвольної армії.
Сина Пета Моллоя Джона було вбито в Північному Белфасті членами протестантських Ольстерських добровольчих сил у 1996 році. Батько-католик розповів Euronews, що отримати відповіді на питання щодо смерті сина від британського уряду виявилося неможливо.
– На жаль, у HET (Historical Enquiries Team) нам сказали, що вбивці Джона були причетні до банди UVF Маунт-Вернон, яка, як ми з’ясували, зрештою сама давала інформацію поліції, інакше кажучи, була з нею в змові. Ці хлопці отримали імунітет (від судового переслідування), тому що вони передавали інформацію про злочинність поліції та спеціальний відділ, – сказав він.
У травматологічному центрі Wave у Північному Белфасті Моллой додав, що ухвалення закону про спадщину минулої осені було схоже на другий удар британської держави.
– Це був великий удар для нас тут, у Wave. Ми не очікували, що вони вживуть таких заходів. Я завжди вірив у справедливість. Батьки говорили мені, що якщо ти потрапив у біду, звертайся до поліції. Я ніколи не отримував відповідей від поліції. Наскільки я розумію, цей Закон про спадщину було запроваджено для того, щоб не притягувати до відповідальності винних у британській армії, – зазначив Пет Моллой.
Якщо що й об’єднувало конкуруючі та протиборчі політичні партії в запекло розділеній Північній Ірландії в останні роки, то це Закон про спадщину. Багато хто вважає, що він був створений для того, щоб провести межу на піску в розслідуваннях, які важко завершити через труднощі з накопиченням доказів і того факту, що багато людей, причетних до неоднозначних вбивств, уже мертві.
За словами Метью О’Тула, члена Соціал-демократичної лейбористської партії та депутата Законодавчих зборів у Стормонті, його колеги зроблять усе можливе, щоб британці дотрималися свого слова та скасували це законодавство.
– Ми ловитимемо їх на слові. Дуже важливо, щоб вони скасували, замінили і, відверто кажучи, покінчили з цим огидним законом про спадщину. Це одна з найгірших речей, які зробив попередній уряд торі. Він був розроблений для захисту британських солдатів від відповідальності, навіть солдатів, які вбивали людей на вулицях, а також для надання імунітету напіввійськовим формуванням, республіканським та лоялістським, які позбавляли життя людей і повністю зневажалися політичними партіями, і ми вимагатимемо від нового британського уряду, щоб воно позбулося його, – сказав він.
17 липня ірландський Тішек (Прем’єр-міністр) Саймон Харріс зустрінеться з новим прем’єр-міністром Великобританії сером Кейром Стармером. Очікується, що лідери обговорять Акт про спадщину.
Державний міністр ірландського уряду Томас Бірн сказав Euronews, що в Дубліні відчувають полегшення від того, що лейбористський уряд Стармера обіцяє виконати те, що обіцяв в опозиції.
– Ми дуже раді, що Лейбористська партія підтвердила своє зобов’язання скасувати та замінити Закон про спадщину. Наш прем’єр уже провів переговори з британським прем’єр-міністром. А його заступник говорив з міністром закордонних справ та міністром у справах Північної Ірландії (Хіларі Бенном), багато політиків в Ірландії зустрічалися або знайомі з багатьма членами нового британського кабінету. У нас склалися чудові стосунки, і я думаю, що це може стати основою для тісної співпраці двох урядів на користь миру та процвітання на півночі Ірландії, – сказав Бірн.
ЧИТАЙТЕ: Північноірландські прихильники єдності з Лондоном можуть втратити більшість у парламенті (ВІДЕО)
Ще до загальних виборів у Великій Британії ірландський уряд розпочав міждержавний судовий процес проти британців у зв’язку з прийняттям спірного закону.
Тепер, коли не визначено дату передбачуваного скасування закону, м’яч знаходиться на боці Вестмінстера, щоб вирішити, коли саме цей закон зникне. Тоді й лише тоді ірландський уряд офіційно відкличе свій судовий позов проти британців.